kanep

ERR, 29.12.2013

Colorado osariigist saab uuel aastal esimene koht USA-s, kus iga täiskasvanu võib ametlikult osta ja tarbida kanepit.

Juba 1. jaanuaril on võimalik esimest korda maailmas USA-s Colorado osariigis osta, müüa ja suitsetada kanepit täiesti seaduslikult. Isegi kanepisuitsetajate hulgas kuulsas Hollandis on see pelgalt tolereeritud, aga mitte seaduslik, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Colorados pandi kanepi legaliseerimise küsimus eelmise aasta novembris rahvahääletusele ja pärast heakskiitmist läks veel terve aasta, et kogu regulatsioon ning maksundus paika saada.

Colorado uued kanepiseadused – testimisest kuni kanepitaimede jälgimiseni – on ülikeerukad, nii et vaid üksikud müügikohad on kogu bürokraatia läbi teinud. Alles selle nädala alguses saadeti laiali esimesed müügiload.

Medicine Man kanepipoe esindaja Elan Nelson rääkis, et keegi poepidajatest ei tea, mis juhtub 1. jaanuaril.

“Meie käest küsitakse pidevalt, kas meil tuleb pikk järjekord. Mulle muidugi meeldiks pikk saba,  aga me ei tea, mida oodata. Ma usun, et me oleme valmis ja oleme 1. jaanuaril avatud,” lausus Nelson.

Kõige kiiremini kasvav seaduslik äri

Coloradole pööratakse praegu tähelepanu eelkõige seetõttu, et vaadata, kuidas pikalt põrandaalune äri nii-öelda päevavalgele tuuakse. Eelkõige vaatab seda läänekaldal Washingtoni osariik, kus kevadel samuti kanepit müüma hakatakse.

Samuti on mängus tohutu hulk raha, kust osariigid tahavad oma tükki kätte saada.

Kanepiäri konsultatsioonifirma Arcview Group president Steve Deangelo sõnul on valdkond vaid ühe aasta jooksul saanud Ameerika Ühendriikide kõige kiiremini kasvavaks seaduslikuks äriks.

Regulatsioon on sarnane tubaka- ja alkoholimüügile: alla 21-aastaste kätte ei tohi see sattuda ning kanepi kasvatamine, töötlemine ja müük peab olema litsenseeritud.

Siin oli üheks takistuseks veel fakt, et kuigi osariik kiitis kanepi heaks, on see jätkuvalt USA föderaalsete seaduste ja ka rahvusvaheliste lepingute järgi illegaalne.

USA justiitsministeerium lubas aga augustis, et ei hakka osariikide initsiatiive takistama niikaua, kuni avaliku korra põhimõtted paika jäävad.

* * *

Vaata ka videot ERR-i lehel.