kanep

Telegram.ee, 05.12.2013

Tööstuslik kanep (Cannabis sativa) ehk inglise keeles hemp on kanepitaim, mis sisaldab pisut üle 0% THC-d. Vaatamata selle taime tuhandetele kasutusvõimalusele on selle kasvatamine paljudes maailma piirkondades keelatud, ja seda ettekäändel, et tööstusliku kanepi põllu sisse on lihtne ära peita psühhotroopsete omadustega kanepitaimi. Eestis on lubatud kasvatada põllul selliseid tööstusliku kanepi sorte, mis on kantud Euroopa Liidu sordiraamatusse.

Tööstusliku kanepi nõudlus on viimaste aastatega üha kasvanud, sest uued tehnoloogiad on võimaldanud leida sellele mitmeid uusi kasutusvõimalusi nagu näiteks isolatsioonimaterjalid, biokütus, kergekaaluline, aga tugev betoon ja autokered. World Book Encyclopedia sõnul on seda kerge kasvatada – külvata saab lihtsalt puistades seemneid mullale. Kuna aga tegu on umbrohuga, kasvab see hästi ning ei vaja väetisi ega pestitsiide. Tööstusliku kanepi taimed on tugevad ja vastupidavad ning seda on kerge kasvatada.

Väga palju kasutusalasid

Tööstuslikul kanepil on potentsiaali asendada tuntumaid mittetaastuvaid toormaterjale, kuna selle kiud on tugevamad ja paindlikumad kui teiste taimede (nagu puuvilla või puidu) omad. Kanep on puidust tõhusam ka oma kasvu ja taastumise poolest – kanep saab koristusvalmiks saja päevaga ning ühelt hektarilt saab korjata 8–10 tonni kanepitaimi. Ühtlasi imab kanep endasse süsinikdioksiidi ning vabastab hapnikku rohkem kui puud – 0,004 ruutkilomeetrit kanepit toodab rohkem hapnikku kui 0,1 ruutkilomeetrit metsa.

Peale selle ei kurna kanepitaimed maad välja, vaid hoopis rikastavad seda. Ühtlasi on kanepitaimi edukalt kasutatud toksiliste jäätmete “käsnana“, et koristada tuumaõnnetuste tagajärgi ja keemiliste ainete lekkeid. Kanepist biokütus ei tooda väävlit ning seda saab tõhusalt kasutada suhteliselt puhta energia allikana. Kanepist tehtavad ehitusmaterjalid on mittetoksilised, mittesüttivad, hallitusele ja kopitusele vastupidavad ning odavamad. Tööstuslikku kanepit kasutatakse ka maailma suuremate valuutade rahatähtedes, sest kanepist paber on tugevam ja ka veele vastupidavam. Ka esimene USA lipp ning Ameerika Ühendriikide iseseisvusdeklaratsioon on tehtud kanepist. Prantsusmaal on kanepist ja lubjakivist ehitatud sillad sajandeid vanad ning siiani püsivad.

Näljahädade leevendaja

Tööstuslikul kanepil on ka toiduna tervisele häid mõjusid ja kanepiseemneid on ajalooliselt tarbitud näljahäda ja pikkade merereiside ajal. Kanepiseemned ja -õli aitavad muu hulgas südame tervist hoida, vererõhku langetada, parandada seedimist, aidata langetada kaalu, tõsta energiat, vähendada kolesterooli taset ja hoida veresuhkru taset korras. Pikemalt saad lugeda kanepi kasulikkusest tervisele Telegramis varem avaldatud artiklist.

Tööstusliku kanepi kasutamine aitaks leevendada näljahädasid, ehitada turvalisemaid maju ning autosid, elada keskkonnasäästlikumalt ja tervislikumalt ning seepärast tuleb loota, et maailmas hakkab selle kasvatamine ja kasutamine üha rohkem levima.

Allikad: Waking Times, Science How Stuff Works, Natural News, Ravikanep.ee

Advertisements