Telegram.ee, 26.11.2013

Selle nädala “Üks rumal küsimus” tuleb lugejalt, kes aasta tagasi alkoholist loobununa hiljuti peol juua otsustas ja pärast seda mitu päeva pohmeluse käes vaevles. Vastab MTÜ Ravikanep üks eestvedaja, Mart Kalvet.

Mis ma oskan öelda… “Mürgine” on lai mõiste, “toksiline” veidi kitsam ja “neurotoksiline” veel kitsam. Ilmselt on küsides silmas peetud seda viimast.

Nimetatud uimastid pole mõju poolest eriti võrreldavad. Kogenud kanepitarvitaja ei muutu enamasti keskmise alkoholijoobega võrreldaval määral ebaadekvaatseks ka pärast väga suurte koguste pruukimist.

Alkohol on neurotoksiline (närvirakke tapva toimega), kanep aga neuroregeneratiivse (närve kaitsva ja taastava) toimega. Lisaks erinevad nende toimemehhanismid biokeemilises plaanis nii drastiliselt, et nende kõrvutamisel pole enamasti mingit sisulist mõtet.

On näidatud, et kanep kaitseb aju alkoholi ja MDMA (ecstasy) neurotoksiliste mõjude eest.

Aga igal bioaktiivsel molekulil on piisavalt suurte koguste juures kahjulikud mõjud. Koefitsient LD50 ehk surmav mediaanannus, mis ütleb, millise kontsentratsiooni juures tapab aine pooled katsealused, on kanepil 3000 milligrammi ühe kehakilogrammi kohta koerte ja ahvidega tehtud katsetes; alkoholil 7,06 grammi vanadel ja 10,06 grammi kehakilogrammi kohta noortel rottidel. Praktiliselt ei ole inimesel võimalik surra kanepi mõjuainete mürgistusse.

Loe ka: Huffington Post