Delfi, 12.08.2013

Taani pealinna Kopenhaageni omavalitsusjuhid tahaksid katsetada linna hallatavat seaduslikku hašišimüüki, kirjutab Rootsi ajaleht Svenska Dagbladet.

Kopenhaagenis asuvas Christiania vabalinnas müüakse ka praegu avalikult hašišitooteid, kuigi uimastitega kauplemine on Taanis ebaseaduslik. Mõnesaja elanikuga vabalinnas on aga kehtinud oma reeglid ja narkoturiste on piisanud, vahendab Helsingin Sanomat.

Christiania vabalinn. Foto: Helsingin Sanomat

Kopenhaageni linnapea Frank Jensen põhjendab linna kavatsusi kuritegelike rühmituste vaoshoidmisega. Legaliseeritud kaubandus vähendaks jõukude tulusid.

„Me tahame lahti saada narkoraha pärast konkureerivate jõukude ühe tooremast võitlusest, mis muudab liikumise Kopenhaageni mõnes osas ohtlikuks,“ ütles Jensen Svenska Dagbladetile.

Sotsiaaldemokraat Jensen oli enne Taani justiitsminister. Siis oli ta kõigi hašiši legaliseerimiskavade vastu.

Nüüd oleks aga tema arvates siiski aeg katsetada ebaõnnestunud keelupoliitika asemel midagi muud.

„Kui katsetus ei toimi, võime ju anda hašiši tagasi jõukude kätte,“ ütles Jensen.

Jenseni püüdlused põrkavad siiski kokku kõrgema taseme vastuseisuga. Taani praegune justiitsminister Morten Bødskov on selle mõtte vastu. Ka tervishoiuminister Astrid Krag peab seda halvaks ideeks.

Vabameelsem narkopoliitika on viimasel ajal esile kerkinud eeskätt Lõuna-Ameerikas. Uruguays ootab marihuaana seadustav seadus viimast heakskiitu. See muudab marihuaana kasvatamise ja piiratud müügi riigi monopoliks.

* * *

Vaata ka: