Ajakiri GEO, juuni 2013

Šveitsi valitsust nõustava uimastikomisjoni endine president, sotsiaal- ja preventatiivmeedik François van der Linde kirjutab ajakirja GEO juuninumbris:

Psühhoaktiivsete ainete kontrollitud müügi juures — nagu praegu toimub alkoholi ja tubakaga — on riigil palju rohkem mõjutusvõimalusi, kui illegaalsete turgude pimedal alal. Üks, juba tõestatule ennetava toimega abinõu on hinnakujundus, näiteks maksude kaudu. Seega oleks mõeldav kanepimaks. Kaaluda võiks ka kättesaadavuse piiramist, näiteks tarvitamise keelamist teatud kohtades, konkreetseid müügiaegu, uimastite müümise sidumist isikut tõendava dokumendi esitamisega.

ÜRO narkootiliste ainete konventsioonid aastatest 1961, 1971 ja 1988 on seadnud eesmärgiks takistada uimastite tootmist ja mittemeditsiinilist kasutamist. See eesmärk on seni täitmata. Must turg õitseb. Erialaajakirjas The Lancet avaldatud uurimus väidab, et maailmas on vähemalt 149 miljonit keelatud ainete kasutajat. Ajakohane uimastipoliitika peaks hõlmama ka nende konventsioonide revideerimist.

* * *

Täielikku artiklit on võimalik lugeda ajakirja GEO pabernumbrist.