Kanepitembi tõlkelugu

Vastupidiselt levinud arusaamale, mille kohaselt kanep tervist kahjustab, võib sel taimel olla hoopis mitmeid kasulikke omadusi nagu füüsilise vastupidavuse parendamine ja kahjustatud ajurakkude kõrvaldamine, vahendab GMA News. Seda näitab uurimus, mille autoriks on Saksamaal Bonni ülikooli molekulaarse psühhiaatria instituudi juures tegutsev Andras Bilkei-Gorzo.

Kanep ei pruugi siiski olla mingisugune imerohi, hoiatas uurimuse autor, kelle osutusel on kanepi ravimõjusid vaja veel põhjalikult uurida. „Neurodegeneratiivsete haiguste prekliinilistes mudelites ilmnevad kannabinoididel küll kasulikud mõjud, kuid kliinilised tõendid nende ravitoime tõhususe kohta on kas ebapiisavad või puuduvad seni üldse,“ kommenteeris Bilkei-Gorzo.

Veebilehel Collective Evolution avaldatud artikli osutusel annab uurimus mõista, et aju kannabinoidsüsteemi aktiveerimisega kaasneb organismi puhastava toimega antioksüdantide tulv. Taoline protsess võib kõrvaldada kahjustatud rakud ning muuta rakke energiaga varustavad mitokondrid tõhusamaks.

Uued arusaamad

„Need avastused aitavad teadlastel paremini mõista, kuidas kanepitaimest pärinevad looduslikud kannabinoidid võivad sõna otseses mõttes tappa kognitiivset mandumist põhjustavat põletikku, närvikahjustusi ja aju taandarengut. Patsiendid, kelle retseptoreid kannabinoididega mõjutatakse, võivad paraneda sellistest ajuhaigustest nagu Alzheimeri tõbi, parkinsonism, Huntingtoni korea ja muudest tervisehäiretest, rääkimata aju enneaegsest vananemisest,“ sedastas artikkel.

Inimaju sees toimib spetsiaalsete närvisüsteemi tööd moduleerivate retseptorite võrgustik, mis aktiveerub ainult sobivate kanepiühendite mõjul. Kannabinoidsüsteemi aktiivsuse tõstmine võiks artikli osutusel kujutada endast paljutõotavat strateegiat aju vananemisprotsessi aeglustamiseks ning neurodegeneratiivsete tervisehäirekomplekside leevendamiseks.

Collective Evolution tsiteeris ka Ohio osariikliku ülikooli neuroloogia, immunoloogia ja ravigeneetika professorit Gery Wenki, kes avastust positiivseks edusammuks nimetas.

Wenk, kes viis läbi osa Saksa uurimuse raames avaldatud uurimistööst, lisas veel, et on julgustav näha kannabinoidipõhiste lahenduste potentsiaalset arengut ilma ülemääraste liialdusteta.

„Olen nüüd juba rohkem kui 25 aastat üritanud leida medikamenti, mis alandaks ajupõletikku ja taastaks kognitiivsed võimed rottidel. Kannabinoidid on esimeseks ja seni ainsaks ravimirühmaks, millel on kunagi mingit mõju täheldatud. Ma arvan, et suhtumine sellesse ravimisse muutub ning tulevikus kardavad inimesed seda vähem“, rääkis ta.

Ühiskondlik-poliitiline väljakutse

Collective Evolution viitas ka Bilkei-Gorzo ja kolleegide nendingule, et kõige suuremad takistused nende uurimistöö ees on ühiskondlikku ja poliitilist laadi.

Nende sõnul ei ole ametivõimud huvitatud kanepi legaliseerimist. Samuti avaldasid uurijad kartust, et seadustamise korral hakkaksid kanepit ja selle saaduseid levitama ja oma suva järgi ümber kujundama suured farmaatsiafirmad.

* * *

Vaata ka: