Kanepitembi tõlkelugu

Sõltumatu uudisveebi Truthout kolumnist Carmen Yarrusso tõstab esile põhjuseid, miks kanepikeelurežiim on USA-s oma aja ära elanud. Kanepitemp osutab, et erinevalt USA-st on Eestis tööstusliku kanepi kasvatamine vastavate volitustega lubatud — ja soovib lugejaile tegusat ja tervislikku viidipäeva!

10. Tööstusliku kanepi hüved jäävad inimestele kättesaamatuks. Kanepist on võimalik valmistada paberit, ehitusmaterjale, plastmasse, rõivaid ja tuhandeid muid kasulikke tooteid. Kõrge toiteväärtusega seemnetest saab valmistada jahu, toiduõli ja loomasööta.

See keskkonnasõbralik taim ei nõua taimekaitsemürke, rikastab mulda, kasvab kiiresti ja on saagikas. Kanepitaim on maailma parim biomassitootja — nelja kuu biomassi-saak kanepipõllult on keskeltläbi kakskümmend tonni hektari kohta. Kanepist oleks väga edukalt võimalik toota kütuseid.

Täiusliku kultuurtaimena võiks köiekanep Ameerika kiratsevad farmerid taas järjele aidata, kahandades samas oluliselt Ühendriikide sõltuvust fossiilkütustest, mis omakorda võiks märkimisväärselt pidurdada kliimamuutust.

9. Keelurežiim raiskab miljardeid dollareid. Uimastisõja-künast toitub rohkem kui poolsada riiklikku agentuuri ja ametit. Toidutalongide jagamisele ja muudele sotsiaalabiprogrammidele mõeldud summasid kärbitakse, samal ajal kui miljardeid dollareid kulutatakse eesmärgiga takistada täiskasvanud inimestel kanepi kasutamist.

8. Keeluseadused on ilmselgelt kontraproduktiivsed. Kogu maailmas on keeluseaduste tõttu garaneeritud arvestatav tulu igaühele, kes suudab kanepit toota ja tänavatele toimetada ja see tingib paratamatult olukorra, kus seda toodetakse ja turustatakse üha rohkem.

7. Kanepi kriminaliseerimisele puudub moraalne õigustus. Kuritegu on miski, mis eeldab nii ohvri kui toimepanija olemasolu. Kas kujutate ette, et teid pannakse vangi iseenda vara röövimise eest? Ehkki see kõlab hullumeelselt, on meie valitsus kanepi tarvitamist täiskasvanuile kriminaalkaristuse ähvardusel keelates teinud sisuliselt sama.

Ainult rikutud mõtlemisega seadusandja suudab välja mõelda kuriteo, mida kodanik saab panna toime iseenda vastu.

6. Kanepitarvitajad pole allakäinud inimesed. Kogu ajaloo — ja eelajaloo! — vältel on peaaegu kõik kultuurid oma meeli ühe- või teistsuguste taju muutvate ainetega mõjutanud. Miljardid inimesed kogu maailmas tarvitavad taju muutvaid aineid (eelkõige alkoholi, nikotiini, kofeiini ja kanepit) nende meeldivate või kasulike mõjude pärast.

Mõnede uimastite kriminaliseerimine, kiites samal ajal teiste pruukimise vastuvõetavaks ilma vähegi mõistuspäraste kriteeriumideta on iseenesest mõista meelevaldne ja eksitav. Miks on kanepipruukijad kriminaalid, alkoholi ja tubaka kasutajad aga mitte? Miks kanepiga äritsejais nähakse ühiskonnaohtlikku elementi, alkoholi ja tubaka müügiga tegelejais aga mitte?

5. Kanep on tõhus ravim. Leidub ohtralt tõendeid selle kohta, et kanep leevendab ohutult mitmesugustest haigustest johtuvaid valusid, südamepööritust ja oksendamist. Tegelikult on kanep oluliselt ohutum kui enamik igapäevaselt kasutatavaid käsimüügiravimeid.

4. Keelurežiim pidurdab arstiteaduse ja farmakoloogia arengut. Kanepi toimeainetele sarnaste looduslike, organismi kannabinoidiretseptoreid aktiveerivate ainete avastamine pakub ainuüksi kanepis tuvastatud umbes 66 kannabinoidi baasil piiramatuid võimalusi uute ravimite väljatöötamiseks. Need retseptorid ei asu ainult ajus, vaid osalevad aktiivselt mujalgi organismi töös, muu hulgas immuun-, sisesekretsiooni ja reproduktiivsüsteemi talitluses.

3. Miljardid potentsiaalsed maksudollarid laekuvad narkokartellidele. USA kitsikuses vaevlevatelt osariikidelt petetakse välja miljardeid dollareid, mis jääksid aga osariikidele, kui kanepit maksustataks ja reguleeritaks sarnaselt alkoholile.

2. Igal aastal mõrvatakse keelurežiimi tõttu tuhandeid inimesi. Mehhiko on maailma suurim kanepi eksportija, suurem osa ekspordist on suunatud Ameerika Ühendriikidesse. Pärast 2006. aastat on Mehhikos seoses keelurežiimiga toime pandud vähemalt 24 000 mõrva. Otseselt kanepi keelustatuse tõttu on tuhandeid inimesi tapetud ja hukka saanud ka USA-s.

1. Keeluseadus võtab meilt meie elementaarseima inimõiguse. Keelurežiim võtab meilt voli otsustada oma kehades toimuva üle ning annab selle voli valitsusele. Kas ükski muu inimõigus saab üldse mõistusega võttes kehtida olukorras, kus meil puudub suveräänne enesemääramisõigus omaenda kehade üle?

On olemas spetsiaalne sõna inimeste kohta, kellel puudub enesemääramisõigus oma keha üle. Neid inimesi nimetatakse orjadeks.

Mahasalgamatu tõde uimastisõja kohta

Sõda uimastitega on meie valitsuse jultunult ebaaus, äärmuslikult kulukas, ülidestruktiivne, räigelt ebaõiglane ja igatepidi närune läbikukkumine.

Hoolimata 40 aastast ja rohkem kui triljonist maksudollarist, mis on kulutatud mitte röövide, mitte vägistamiste, mitte mõrvade, isegi mitte poevarguste peatamiseks, vaid peamiselt täiskasvanud kodanike kanepipruukimise peatamiseks; hoolimata karmidest karistustest, hoolimata miljonite mittevägivaldsete inimeste vangistamisest, hoolimata tuhandetest keelurežiimist ajendatud mõrvadest, mis igal aastal toime pannakse, on keelatud uimastid odavamad, puhtamad ja kergemini kättesaadavad kui kunagi varem.

Sõda uimastitega on mastaapne valitsusepoolne pettus, mis on loodud kestma igavesti ja mitte andma tulemusi. Keelurežiim ainult teeskleb, et sõdib uimastite vastu. Tegelikult tagab see kopsaka sissetuleku igaühele planeedil, kes keelatud uimasteid toota ja meie linnade tänavatel turustada tahab.

Uimastikaupmeeste vangistamine tekitab lihtsalt tulusaid töökohti järgmistele — tõhusamatele, halastamatutele ja teotahtest pakatavatele diileritele. Politsei ja piirivalve tabavad kõigist keelatud uimastitest vaid murdosa, mille asendamine uute narkootikumidega pole ei keeruline ega kulukas.

Keelurežiim tekitab, soodustab ja autasustab heldelt kogu keelatud uimastite tööstust, tehes samal ajal nägu, nagu tegeleks sellesama tööstuse vastu võitlemisega. Sarnaselt maffia klassikalisele katusepakkumise-ärimudelile tekitab valitsus igavesti korduva probleemidetsükli, kasseerides meilt sisse mõõdutundetult suuri summasid, et meid nende probleemide eest “kaitsta”.

Taoline jälestusväärne olukord jätkub üha, kuna meie valitsus on sõltuvuses maksumaksjate rahast, mida kulutatakse aastast aastasse näilisele võitlusele vaenlasega, mille keelurežiim on ise loonud ja mida see ise töös hoiab.

Kanep on uimastisõja kandev tugisammas. Kanepi legaliseerimine on surmakellaks sellele laastavale inimsusevastasele kuriteole.

* * *

Vaata ka:

Advertisements