kanep

Postimees, 27.05.2013

Poola liberaalse parlamendisaadiku Janusz Palikoti eestvedamisel toimus üleeile Varssavis nn Marihuaana Marss, kus nõuti marihuaana seadustamist.

«Kunagi saabub päev, mil me võime seaduslikult suitsetada siin jointi ja politsei annab meile tuld,» ütles Palikot umbes paarituhandele meeleavaldajale, kes kandsid plagusid loosungitega «Istuta, suitseta, legaliseeri» ja «Vabastada vangistatud suitsetajad», vahendas Poola raadio koduleht.

Lisaks Palikoti Liikumise (RP) toetajatele osalesid meeleavaldusel näiteks ka Saksa roheliste partei esindajad ning mitmed teised Poola poliitikud.

2011. aasta parlamendivalimiste tulemusena uue jõuna Poola parteiellu sisenenud RP on praegu seimis suuruselt kolmas jõud. Erakonna toetus on aga pidevalt vähenenud.

Uuringufirma TNS hiljutise arvamusküsitluse tulemuste kohaselt toetab erakonda seitse protsenti küsitletuist, millega RP on populaarsuselt neljas erakond opositsioonilise Seaduse ja Õigluse (PiS), valitseva KOdanikeplatvormi ning endisi kommuniste ühendava Demokraatliku Vasakliidu (SLD) järel.

RP ühendab 2010. aastal paremtsentristlikust võimuerakonnast Kodanikeplatvorm lahku löönud sotsiaalliberaale, kelle valimisloosungiks oli kirikute riikliku rahastamise peatamine, riigikoolides usuõpetuse lõpetamine ning abordi, samasooliste kooselu ja marihuaana seadustamine.