Narkokuriteod

Eesti Ekspress, 18.10.2012

Lõpule jõudis 27mehelise narkobande kohtusaaga. Kokku määrati üle 125 vangla-aasta karistusi, jõugu liider nõustus 10 aastaks vangi minema.

Viru ringkonnaprokuröril Antti Aitsenil on põhjust rahuloluks. Hiljuti mõistis Viru maakohus pikad vangistused narkoäris süüdistatud jõugule, kelle paljastamiseks Aitsen ja tema kolm võitluskaaslast Maksu- ja Tolliameti Ida talitusest mitu aastat kurja vaeva nägid. Kokku toimus sama seltskonna ja sama teema (Eesti-Venemaa vaheline amfetamiini ja hašiši salakaubavedu) asjus tervelt 11 protsessi.

Ligi tuhat lehekülge telefonikõnede pealtkuulamiste stenogramme ja umbkaudu sama palju töötunde nende dešifreerimiseks. 65 täispikka istungipäeva, kauem on viimasel ajal kestnud vaid maadevahetuse ja pronksiöö protsessid.

Kohus jagas narkogrupeeringu 27 liikmele kokku üle 125 vangla-aasta. Jõugu liidri Oleg “Babai” Jambajevi (35) kaliibriga kurjategija tabati Narvas viimati 15 aastat tagasi, kui kapo nabis kinni piirilinna tollase “käskija ja keelaja” Anton Letšitski.

“Tehtud töö maht. Tunnistaja kolm päeva kestnud ülekuulamine, mis turvalisuse kaalutlusel viidi ellu video vahendusel. Seaduses ette nähtud, kuid väga harva kasutatav võimalus vabastada isik uurimisele osutatud abi eest kriminaalvastutusest. Kurjategijate silmapaistev professionaalsus ja kõrge konspiratsioon. Tolliametnike uskumatult hea töö. Ning muidugi see, et me ei piirdunud kullerite ja nende saatjatega, vaid tegelesime grupeeringu süsteemse lõhkumisega, kus kümmekond kriminaalasja teenisid lõpuks üht eesmärki – kohtu ette jõudsid grupeeringu juhid, kes ainega kordagi vahetult kokku ei puutunud,” loetleb prokurör Aitsen märksõnu, mis lõppenud kohtulahingu eriliseks tegid.

Aga asjaolu, et ainuüksi kahe kuu jooksul fikseeriti amfetamiini, hašiši ja “klubitablettide” salakaubavedu umbes miljoni euro väärtuses? “Selles paraku midagi erakordset pole,” muigab Aitsen. “Läbi Eesti liiguvad sageli isegi kordades suuremad narkootikumide kogused.”

* * *

Täisartikkel loetav Eesti Ekspressi tasulisest versioonist.

Advertisements