Narkokuriteod

Postimees, 04.10.2012

Harju maakohus saatis neljapäeval pikaks ajaks vangi kanepi kasvatamist ja narkotaimedega äritsemist juhtinud kaks meest, lisaks said karistada ka nende kuriteokaaslased.

Kuigi kohus mõistis 52-aastase Ain Juhansoni õigeks helisummuti, tulirelva ja laskemoona ebaseaduslikus käitlemises, jäi ta süüdi kanepi kasvatamises ja suures koguses narkootikumide käitlemises ja pidi selle eest vastu võtma üheksa-aastase vangistuse.

Narkoäri teiseks juhiks peetav 47-aastane Vambo Riiu sai helisummuti, tulirelva ja laskemoona ebaseadusliku käitlemise, kanepi kasvatamise ja suures koguses narkootikumide käitlemise eest samuti üheksa-aastase vangistuse.

Riiu ja Juhansoniga narkoäris koostööd teinud 26-aastane Roman Konontšuk sai suures koguses narkootikumide ebaseadusliku käitlemise eest nelja-aastase vangistuse, millest kuus kuud ja kolm päeva oli ta kohtueelsel ajal juba ära kandnud, ülejäänud karistusosa mõistis aga kohus talle tingimisi kolmeaastase katseajaga.

Süüdistuse järgi samuti kanepiäris erinevate rollidega kaasa löönud 49-aastase Eda ja 33-aastase Raineri mõistis kohus aga õigeks.

Algselt samuti kohtu all olnud 26-aastase Siimu osas lõpetas kohus 13. juunil prokuröri taotlusel kriminaalmenetluse otstarbekuse põhimõttel. Siimu süüdistati teise astme kuriteos ja tema süü ei olnud prokuröri hinnangul suur ning kohtu leidis, et teda on võimalik õiguskuulekale käitumisele suunata ka muude vahenditega kui avaliku karistamisega. Süüdistatavale pandi kohustus teha 80 tundi üldkasulikku tööd ja tasuda 645 eurot menetluskulusid.

Septembri keskel nõudis prokurör Juhansonile ja Riiule 13-aastast vangistust, Konontšukile aga kuueaastast vangistust. Edale nõudis prokurör nelja- ning Rainerile kaheaastast tingimisi vangistust vastavalt nelja ja kahe aasta pikkuse katseajaga. Kaitsjatest enamus leidis, et kohus pidanuks langetama kõikide süüdistatavate osas õigeksmõistva otsuse.

Süüdistuse järgi kasvatasid Juhanson ja Riiu Läänemaal Hanila vallas asuvas talus kanepitaimi ning kuivatasid neid ja valmistasid marihuaanat. Kanepitaimi kasvatati hulgal, millest jätkus vähemalt kuue kilogrammi kuivatatud kanepilehtede ja ligi 1,2 kilogrammi kanepiõisikute ehk marihuaana jaoks.

Kuivatatud kanepilehed ja marihuaana andsid Juhanson ja Riiu kas edasi või hoidsid talus kuni mullu 21. novembril toimunud läbiotsimiseni. Lisaks suurele kogusele narkootikumidele leidis politsei talust ka registreerimata poolautomaatse püstoli Bersa, helisummuti ja padrunid.

Rainer ja Eda tegelesid süüdistuse järgi Juhansoni ja Riiu käe all marihuaana ja kanepilehtede pakendamisega.

Konontšuk omandas süüdistuse andmeil eelmisel aastal Tallinna eri paigus Juhansoni käest üle 700 grammi marihuaanat. Osa narkootikumidest andis ta edasi ja osa hoidis koos Siimuga nende ühises elukohas Tallinnas, kuni politsei selle ära võttis.

Juhanson ja Riiu said kohtueelse uurimise lõppedes süüdistuse kanepi ebaseaduslikus kasvatamises ning suure koguse narkootilise aine, helisummuti, tulirelva ja laskemoona ebaseaduslikus käitlemises. Konontšuki süüdistatakse suure koguse narkootilise aine ebaseaduslikus käitlemises, Siimu selle hoidmises, Eda kanepi pakendamises ning Rainerit pakendamisele ja valmistamisele kaasaaitamises.

Politsei pidas Konontšuki kuriteos kahtlustatavana kinni mullu 17. oktoobril ja kohus võttis ta vahi alla 19. oktoobril. Riiu ja Juhansoni pidasid korrakaitsjad kinni 21. novembril ja kohus võttis nad vahi alla 23. novembril.

* * *

Vaata ka: