meditsiiniline kanep

Kanepitaime toimeained võivad pakkuda uut raviviisi ülekaalulistele patsientidele, keda ähvardavad diabeet ja südame-veresoonkonna haigused.

Uurijad on avastanud, et kaks kanepiürdis sisalduvat ainet võivad suurendada organismis „põletatavat“ energiakogust, vahendab The Daily Telegraph.

Loomade peal tehtud katsed on juba näidanud, et vastavad ühendid võivad aidata ravida teise tüübi diabeeti, kahandades samas kolesteroolisisaldust vereringes ja rasvasisaldust kriitilise tähtsusega elundites, näiteks maksas.

Praegu viivad teadlased läbi 200 patsienti hõlmavaid kliinilisi katseid lootuses töötada välja ravim, millest oleks abi nn ainevahetussündroomi (ingl metabolic syndrome) all kannatavatele haigetele, kelle jaoks kombinatsioon diabeedist, kõrgest vererõhust ja ülekaalust kujutab suuremat südamehaiguste ja -rabanduste ohtu.

Ravimit arendava ettevõtte GW Pharmaceuticals uurimis- ja arendusala juhataja dr Steph Wright kommenteeris: „Viime praegu läbi 2a-etapi kliinilisi uuringuid ja loodame saada tulemused kätte juba tänavu.

Loommudelite peal tehtud katsed on olnud väga julgustavad. Meid huvitab, kuidas need ained mõjutavad rasva kogunemist ja ärakasutamist organismis ning kuidas vastavad mõjud võiks aidata ravida ainevahetushaiguseid.

Inimesed on neid taimi kasutanud juba aastatuhandeid, mistõttu meil on neis sisalduvate kemikaalidega olnud üsna palju kogemusi.“

Ehkki kanepi kasutamine ravimina on Ühendkuningriigis keelatud, on ettevõttele GW Pharmaceuticals antud eriluba taime kultiveerimiseks Inglismaa lõunapiirkonda rajatud salajase rajatise juures spetsiaalsetes kasvuhoonetes.

Ettevõte kasvatab selliseid taimi, mis on aretatud tootma konkreetseid kannabinoidikoguseid. Juba praegu turustab GW Pharmaceuticals mitmes riigis kanepipõhist ravimit hulgiskleroosi ja langetõve sümptomite leevendamiseks.

Ehkki kanepit teatakse pigem ainena, mis kutsub selle suitsetajail esile söögiisu, selgus kahe konkreetse kanepiühendi, kannabidiooli (CBD) ja tetrahüdrokannabivariini (THCV) mõjude uuringust, et need hoopis pärsivad isu.

Mõju ei ole siiski pikaajaline. Lähemal uurimisel selgus aga, et ühendid mõjutavad ka rasvasisaldust vereringes ja organismi reaktsiooni insuliinile — hormoonile, mis reguleerib veresuhkru taset.

Hiirte peal tehtud katsed näitasid, et ühend kiirendab loomade ainevahetust, mis omakorda toob kaasa maksa rasvasisalduse kahanemise ja vereringes leiduva kolesterooli osakaalu alanemise.

Samuti avastati, et THCV kahandab loomade tundlikkust insuliini suhtes, kaitstes lisaks insuliini tootvaid rakke nii, et nende töö muutub tõhusamaks ja eeldatav eluiga pikeneb.

Uurimus annab lootust, et ainete põhjal on võimalik töötada välja uued ravimid ülekaalulisusega seonduvate haiguste ja teise tüübi diabeedi raviks.

Loomkatsete läbiviimisega tegelenud Buckinghami ülikooli ainevahetusuuringute osakonna juhataja professor Mike Cawthorne ütles: „Kokkuvõttes paistab, et need molekulid kiirendavad ainevahetust, suurendades seeläbi organismi rakkude energiakulu.“

* * *

Vaata ka: