Forte, 06.06.2012

Mai lõpus tulid avalikkuse ette USA presidendi Barack Obama biograafias kirjeldatud värvikad üksikasjad sellest, kuidas ta keskkoolipäevil kanepit suitsetas. (Varem oli president ise uimastikasutust möönnud 1995. aastal ilmunud autobiograafias “Dreams of My Father”.)

Barack Obama kanepipläruga

Kahtlemata leidub neid, kes taolist käitumist pahaks panevad, kuid kindlasti pole Obama esimene USA president, kes uimasteid tarvitanud on. Tänaseks päevaks rangelt keelatud aineid on pruukinud mitmed Ameerika riigijuhid eesotsas USA ajalooliste asutajatega, vahendab Discovery News.

Obama vahetu eelkäija, endine president George W. Bush oli enne poliitikukarjääri algust illegaalsete uimastitega tihedalt sina peal.

Bush ise on “nooruspõlve pattude” koha pealt suu vankumatult kinni pidanud, kuulutades vaid, et on alates 1974. aastast “puhas” olnud. Kaaslaste aruanded ekspresidendi nooruspäevist annavad aga mõista, et mõnda aega elas Bush üsna metsikut elu, pruukides kanepit ja isegi kokaiini.

Endine president Bill Clinton on siinsesse loendisse lisatud väikese mööndusega: ehkki Clinton on avalikult tunnistanud kanepi proovimist nooruses, ei kogenud ta vähemalt enda kinnitusel kunagi selle mõjusid.

1992. aasta presidendivalimiste eel korraldas telekanal MTV kampaaniasaate “Choose or Lose” raames toonase kandidaadi Bill Clintoniga rahvakoosoleku stiilis kohtumise. Küsimuse peale, kas ta on kunagi kanepit suitsetanud, vastas Clinton, et on küll, aga et ta “ei tõmmanud alla”.

John F. Kennedy juunior võis olla Ameerika ajaloo kõige kirevama uimastikasutuslooga president.

Endise tüdruksõbra kinnitusel, kes tundis hilisemat presidenti kolledžipäevil, tegi Kennedy sarnaselt umbes 42 protsendiga tänapäeva Ameerika elanikest nooruspäevil katset kanepisuitsetamisega. Mullu ilmunud mälestusteraamatus kirjeldab kunagine kallim, kuidas Kennedy Jamaical puhkusel viibides kanepipläru ette pani.

Lisaks võttis Kennedy mitmeid eri retseptravimeid mitmesuguste tervisehädade vastu, mida ta Ameerika avalikkuse eest kiivalt varjas.

Ravimite hulka, mida president manustas, kuulusid muu hulgas kodeiin, petidiin (Demerol) ja metadoon valu vaigistamiseks, erguti metüülfenidaat (Ritalin), meprobamaat ja kloordiasepoksiid (Librium) ärevuse leevendamiseks, barbituraadid unerohuks ja mitmed muud medikamendid, selgub Kennedy haigusloost.

President Fraklin Pierce’il (1804–1869) oli oma sõdurite võitlusvaimu turgutamiseks üsna kummaline viis.

Kaasaegsete kinnitusel suitsetas Pierce sõja ajal koos oma sõduritega kanepit. Mehhiko-Ameerika sõja kohta on Pierce isegi öelnud, et kanepisuitsetamine oli selle relvakonflikti juures “ainus hea asi”.

Ammu enne seda, kui kokaiin muutus rangelt kontrollitud droogiks, mille volitamata tarvitamisega kaasneb karm vanglakaristus, oli too aine seaduslik ja leidis sagedast kasutust valuvaigistina. Toona oli see uimasti aga, mõistagi, täpselt sama sõltuvusttekitav kui praegu.

Suuvähki põdenud president Ulysses S. Grant pruukis valu leevendamiseks kokaiiniga kurgupastille. Kuuldavasti võttis Grant ka oma kuulsaid memuaare kirjutades regulaarselt kokaiini.

President Grant oli kokaiinist sõltuvuses kuni surmani 63 eluaasta vanuses.

Andrew Jackson oli samuti üks presidentidest, kes vahetevahel avalikult kanepit tossutas. Nagu Pierce, suitsetas ka Jackson kanepit ja tubakasigareid sõja ajal talle allunud sõdurite seltsis.

USA kolmas president ja üks suurriigi asutajatest Thomas Jefferson kasvatas kanepit oma istanduses tohutusuurtel põldudel.

Tegelikult pandi isegi USA iseseisvusdeklaratsiooni esialgne mustand kirja kanepist valmistatud paberile, mis oli toona laialt levinud materjal.

Küsimuse üle, kas Jefferson tegelikult oma saaki ka suitsetas, vaidlevad ajaloolased tänini.

Üht kuulsat lauset, mida sageli Jeffersonile omistatakse — “Mõned mu elu kõige meeldivamatest tundidest on möödunud verandal kanepit suitsetades ja pilgul nii kaugele, kui silm seletab, rännata lastes” — ei leidu tegelikult üheski tema kirjutises, mistõttu selle väidetav päritolu on kaheldav.

Jeffersoni põllunduspäevikus “The Farm Book” leidub aga viiteid kanepi kasvatamisele viisil, mis annab mõista, et saaki kasvatati just suitsetamise eesmärgil.

George Washington, tõenäoliselt Abraham Lincolni kõrval armastatumaid tegelasi USA ajaloos, polnud mitte ainult kanepipruukija, vaid ka Ameerika tulupõllumajandusliku kanepikasvatuse innukaid edendajaid.

Washington kasvatas kanepit eelkõige kiu saamiseks; mitmed päevikusissekanded kirjeldavad üksikasjaliselt tema püüdlusi taimesaagi kvaliteedi tõstmiseks. Lisaks vaevasid Washingtoni ägedad hambavalud, mida ta usutavasti leevendas kanepi suitsetamisega.

* * *

Vaata ka:

Advertisements