ERR, 01.06.2012

Põhja prefektuuri narkopolitsei neli päeva kestnud operatsioon tänavamüüjate tabamiseks Tallinna kesklinnas tõi kahtlustuse suures koguses narkootilise aine omamise ja vahendamise eest neljale inimesele, kes kõik olid varem kriminaalkorras karistatud.

Üks neist oli hiljuti vanglast ennetähtaegselt vabanenud. Süüdistuse narkootikumide omamises said veel 11 inimest, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Jevgeni-nimeline narkoärikas võeti koos fooliumpakikestega kinni möödunud laupäeval. Arvatav diiler palus politseinikel kiirustada, ta pidi nimelt õigel ajal kodus olema, sest tema jalga ehtis võru, mille kandmisel on kindlad reeglid. Põhja ringkonnaprokurör Taavi Pern ütles, et kohus on määranud Jevgenile suure hulga lisakohustusi, mida ta oleks pidanud täitma.

Kaader “Aktuaalse kaamera” videouudisest

Nii tundub politsei püüdlus väga nappide vahenditega narkokaubandust vähegi ohjata justkui võitlusena tuuleveskitega. Viimase suure politseioperatsiooni käigus kontrolliti Tallinna kesklinnas kokku 120 inimest. Ringkonnaprokurör nentis, et 14 isiku kinnipidamine tänavapilti narkokaubanduse osas paraku ei muuda.

Põhja prefektuuri narkopolitsei juht Kaido Kõplas selgitas, et politsei mõtleb pidevalt, kuidas narkovastast võitlust efektiivsemaks muuta. Samas pidi ta tõdema, et igal tasandil nad võidelda ei suuda.

“Teoreetiliselt efektiivne oleks see siis, kui me teeks ennetustööd, võitleks tänavanarkomaaniaga, müüjatega, tootjatega, maaletoojatega, igal tasandil. Kindlasti väheneksid siis ka varavastased kuriteod, isikuvastased kuriteod, efekt oleks suur,” ütles Kõplas.

Fentanüüli tarvitav narkomaan vajab päevas ainet 25 euro eest, lihtne arvutus näitab, et süstivate narkomaanide nõndanimetatud aastakäive ulatub tublisti üle 100 miljoni euro. See tuleb meie taskust, sest enamasti hangitakse vajaminev raha varguste teel.

Kõplas märkis, et 2012. aastal on Põhja prefektuur kas suures koguses narkootilise aine omamises või müügis kahtlustatuna ühes kuus kinni pidanud keskmiselt 20 inimest. “Varasematel aastatel on see arv oluliselt väiksem olnud.  Kriminaalasju ja isikuid oleme 25-30 protsenti rohkem kohtusse saatnud, me oleme rohkem tabanud, kogused on suuremad, isikud on olulisemad,” lisas ta.

Möödunud aastal suri Eestis narkoüledoosi tõttu 133 inimest.