meditsiiniline kanep

Tänase rahvusvahelise Sclerosis multiplexi päeva puhul avaldame tõlkeloo kahest värskelt läbi viidud uurimusest ning soovime selle haigusega võitlejatele jõudu, rahu ja meelekindlust.

* * *

Ühendkuningriigis läbi viidud mastaapne uurimus  näitas, et ravimikapslite kujul manustatud kanepi mõjuaine ei aeglusta hulgiskleroosi kulgu. Uurimistöö tulemustes nähakse hoopi lootusele, et kanep võiks tolle sandistava närvihaiguse põdejate tervist pikas perspektiivis parandada.

Varasemate, lühema kestusega uurimuste paljutõotavatest tulemustest hoolimata leidsid uurijad, et kanepi peamist mõjuainet tetrahüdrokannabinooli e THC-d sisaldavate kapslite söömine ei teinud patsientide tervist paremaks kui platseebo, vahendab Reuters.

Uurimuse tulemus valmistas pettumuse teadlastele, kes arvasid, et kanep võib osutuda tõhusaks ravimiks haiguse teisese, progresseeruva faasi vastu, mis praegu on enamikul juhtudest sisuliselt ravimatu.

Hulgiskleroosi (sclerosis multiplex) põdejate seisundit hinnati programmi CUPID (ingl cannabinoid use in progressive inflammatory brain disease ehk kannabinoidide kasutamine progresseervuva põletikulise ajutõve raviks) raames nii neuroloogide koostatud haiguse raskusastmete kui ka patsientide endi aruannete alusel.

„Laias laastus ei ilmnenud uurimuse käigus tõendeid, mis kinnitaksid THC toimet hulgiskleroosi kulule,“ nentisid Plymouthi ülikooli juures tegutseva Peninsula arstiteaduste ja hambaravi kolledži kliinilise neuroloogia professori John Zajiceki juhitud töörühma uurijad.

Briti meditsiiniuuringute nõukogu MRC rahastatud uurimuse tulemusi esitleti eile Briti neuroloogide liidu ABN aastakoosolekul Brightonis.

Kanep sisaldab enam kui 60 eri kannabinoidi, millest THC-d peetakse kõige aktiivsemaks. Paljud hulgisklerootikud on juba ammu väitnud, et kanep aitab neil haiguse sümptomeid paremini taluda.

Ka ravimifirmad on kanepi meditsiinilisest potentsiaalist huvitunud. Briti farmaatsiaettevõte GW Pharmaceuticals alustas hiljuti koostöös kontsernidega Bayer ja Almirall suhu pihustatava kanepilahuse Sativex müüki hulgiskleroosiga kaasnevate krampide leevendamiseks.

Imperial College Londoni neuropsühhofarmakoloogia professor David Nutt, kes uusima uurimusega ise seotud ei olnud, märkis, et uurimuse läbikukkumine ei tähenda nagu poleks kanepil hulgiskleroosihaigeile ravimina midagi pakkuda.

„Oleks vale tõlgendada neid esialgseid tulemusi kinnitusena, et kanepil puudub toime, mille jaoks seda välja kirjutatakse. Kanepit ei kirjutata välja mitte haiguse kulu pärssimiseks, vaid krampide ja valu leevendamiseks,“ rõhutas ta.

Zajiceki ja teiste uurimusest ilmnes tõendeid, mis annavad mõista, et kanepil võib olla kasulikum mõju väiksema puudega patsientidele, kuid kuna seda täheldati vaid väikese rühma juures, pole mõju tugevus veel selge.

Uurijad tunnistasid, et katsealuste haigus edenes ka eeldatust aeglasemalt ning see tegi ravitoime tuvastamise ülesande veelgi raskemaks,

Hulgiskleroos on haigus, mille käigus immuunsüsteemi rakud hävitavad ajus ja seljakeelikus asuvaid närvirakke kaitsvaid müeliintuppesid. Haigust iseloomustavad tasakaaluhäired, kõnehäired, äärmuslik kurnatus, nägemise kahekordistumine ja halvatus.

Veebiajakirjas Toke of the Town kommenteerib kolumnist Steve Elliott: „Negatiivsete tulemuste põhjuseks võib vabalt olla tõik, et ravimikapslites kasutati vaid üht kannabinoidi, THC-d, mitte looduslikus kanepis esineva vähemalt 60 kannabinoidi keerukat kompleksi. Eriti nörritav on asjaolu, et uurijad ei lisanud kapslitesse kannabidiooli (CBD-d), ehkki too on üks suurema meditsiinilise potentsiaaliga kannabinoide kanepis. On äärmiselt kurb, et tolle vigaselt läbi viidud uuringu tulemusel võib mõnede teadlaste ja laiema avalikkuse pähe kinnistuda arusaam, et kanepist pole hulgiskleroosi vastu abi.“

Kahe nädala eest teatasid mitmed meediakanalid California San Diego ülikooli uuringust, mis kinnitas suitsetatud kanepitaime tõhusust hulgiskleroosiga kaasneva lihasjäikuse, krampide ja valu leevendajana.

Ajakirjas Canadian Medical Association Journal avaldatud uuringusse oli hõlmatud 30-liikmeline kontrollrühm. Töö eesmärk oli selgitada välja, kas sissehingatud kanep võib aidata patsiente, kellele olemasolevad ravimid ei mõju või tekitavad ränki soovimatuid kõrvalnähte.

Katsealuste keskmine vanus oli 50 aastat, 63 protsenti osalejatest olid naised. Rohkem kui pooled katsealustest vajasid kõndimisel abivahendeid ja 20 protsenti kasutas ratastooli.

Selle asemel, et usaldada patsientide subjektiivseid hinnanguid oma lihaste spastilisusele, mõõtsid tervishoiutöötajad iga patsiendi liigeseid kohandatud Ashworthi skaalal, mis kujutab endast objektiivset vahendit lihastoonuse intensiivsuse hindamiseks.

Uurijad avastasid, et kanepit suitsetanud patsientide rühma liikmed kogesid Ashworthi astmiku näitajate peaaegu kolmekordset alanemist — 2,74 punktile 9,3-punktiselt lähtepunktilt —, mis tähendab, et platseeboga võrreldes oli krampide taandumine märkimisväärne.

Ka valutunne alanes patsientidel umbes 50 protsendi võrra.

„Näitasime, et suitsetatud kanep alandab meie katsealustel edukalt hulgiskleroosiga seonduvat ravimiresistentset spastilisust ja valu,“ teatas ülikooli neuroloogiateaduskonna doktor Jody Corey-Bloom.

Lisaks leidsid uurijad, et ehkki üldiselt talusid haiged kanepit hästi, ilmnesid sellel ootuspäraselt lühiajalised, kuid ägedad mõjud tunnetusele.

Dr Corey-Bloomi osutusel on tulemuste kinnitamiseks ja väljaselgitamiseks, kas väiksemad annused võiksid kasulikku mõju avaldada väiksemate kognitiivsete kõrvalmõjudega, vaja läbi viia laiaulatuslikumaid, pikaajalisemaid uuringuid.

* * *

Vaata ka:

Advertisements