Kanepitembi tõlkelugu

Autojuhid, kes pruugivad kanepit kuni kolme tunni jooksul enne rooli istumist, satuvad kainete juhtidega võrreldes kaks korda tõenäolisemalt rasketesse avariidesse, väidab Kanada teadlaste uurimus.

Uurijate oletusel peitub põhjus tõigas, et kanep pärsib ohutuks liiklemiseks vajalikke aju motoorikafunktsioone, vahendab BBC.

Ajakirjas BMJ ilmunud uurimus vaatas uuesti läbi üheksa uuringut, mis hõlmasid kogu maailmas 50 000 tõsistesse või surmaga lõppenud liiklusõnnetustesse sattunud inimest.

Eksperdid pooldavad uimastitega seonduvate ränkade avariide põhjalikku seiret.

Uurimuse analüüsi teostasid Kanadas Halifaxis tegutseva Dalhousie’ ülikooli uurijad, keskendudes avalikel teedel liikunud sõiduki(te) osalusega ning kanepipruukimisega seondunud kokkupõrkeid käsitlevatele vaatlusuuringutele.

Selgus, et kui mõni juhtidest oli tarvitanud kanepit vähem kui kolm tundi enne avariid, kasvas raskeid vigastusi või surma põhjustavasse mootorsõiduki-kokkupõrkesse sattumise oht kaks korda.

Uurijad lisasid siiski, et ohtra kanepitarvitamise mõju väiksemate liiklusavariide ilmnemise tõenäosusele on endiselt ebaselge.

Uurimuse üks autoreid, Dalhousie’ ülikooli rahvatervise ja epidemioloogia teaduskonna aseprofessor Mark Asbridge rääkis BBC-le uurimuse olulisusest: „Meie töö tulemused toovad selgust kanepi ja avariiriski suhteid käsitlevate uurimuste suurde valikusse. Samuti pakuvad need tuge mitmel pool kehtivatele kanepi mõju all juhtimist piiravatele reeglitele ja samas motiveerivad rahvatervishoiuametnikke pühendama antud küsimusele suuremat tähelepanu.“

Kõigi hõlmatud uuringute raames võeti arvesse kanepis sisalduva aktiivse kemikaali tetrahüdrokannabinooli e THC sisaldust organismis kas vereproovide või asjaosaliste otseste tunnistuste alusel.

Suurem osa uuringutest rakendas positiivse analüüsitulemuse alammäärana kanepi peamise mõjuaine kontsentratsiooni üks nanogramm ühe milliliitri kohta, üks uuring oli alammääraks valinud THC-sisalduse 2 ng/ml.

Euroopa uimastite ja narkomaania seirekeskuse EMCDDA 2008. aastal läbi viidud uuring näitas, et Ühendkuningriigi, Taani, Hollandi, Norra, Ameerika Ühendriikide ja Austraalia maanteedel tehtud analüüside kohaselt leidus märke kanepi tarvitamisest 0,3% kuni 7,4% autojuhtide vereringes.

Uurijad järeldasid kokkuvõttes, et hoolimata riskidest, mida kanepitarvitamine autojuhtidele kujutab, on alkohol jäänud kõige sagedamini avariidega seostuvaks uimastiks. „Täheldatud seos kanepipruukimise ja avariiriski vahel on vähem ilmne kui alkoholi puhul,“ kirjutavad nad. „Näiteks seondub vere alkoholisisalduse määr 0,8 g/100 ml, mis on mitmel pool kriminaalse roolijoobe piirmääraks, suurema suhtelise avariiriskiteguriga (2,69), kusjuures kuni 35-aastaste juhtide puhul on risk veel oluliselt suurem.“

* * *

Vaata ka: