meditsiiniline kanep

Neuropaatiliste ehk närvivaludega patsientidele opioidipõhiseid ravimeid välja kirjutavad arstid peaksid kaaluma kanepi soovitamist alternatiivse ravimina, selgub sel nädalal ajakirja Harm Reduction Journal veebiversioonis avaldatud eelretsenseeritud teadustööst, teatab NORML.

„Meil on piisavalt tõendeid (kanepi/kannabinoidide) kasutamise ohutuse ja tõhususe kohta närvivalude ravimisel võrreldes opioididega,“ sedastab autor kommentaaris. „Osariikides, kus meditsiiniline kanep on seaduslik, peaksid neuropaatilist valu opioididega ravivad arstid hindama oma patsientide sobivust kanepi proovikuuri määramiseks ning sobivuse korral seda neile enne opioidide kasutamist välja kirjutama. /—/ Neuropaatilise valu ravimisel võib opioidide asemel kanepi väljakirjutamine kahandada retseptvaluvaigistite väljakirjutamisega seonduvat suremust ja haigestumust ning kujutada endast tõhusat kahjude kahandamise meedet.“

Teadustöö autor Mark Collen märgib, et aastatel 1999–2006 suri Ameerika Ühendriikides opioidipõhiste valuvaigistite üledoosidesse umbes 65 000 inimest, samas kui kanepi üledoosi pole keegi mitte kunagi surnud.

Kliinilistes uuringutes on sissehingatud kanep järjekindlalt osutunud tõhusaks mitmesugustest põhjustest johtuvate ning valu alaldamise standardsetele meetoditele allumatute neuropaatiliste valude leevendamisel.

Mullu novembris teatasid California San Francisco ülikooli UCSF kliinilised teadlased, et aurustatud kanep võimendab opioidide valuvaigistavaid mõjusid patsientidel, kellele on välja kirjutatud morfiini või oksükodooni. Uurimuse autorid järeldasid, et kanepispetsiifilised sekkumised võivad teha võimalikuks opioidipõhise ravi väiksemate doosidega ja vähemate kõrvalmõjudega patsiendile.

Neuropaatiline valu mõjutab viit kuni kümmet protsenti Ühendriikide elanikkonnast. Traditsioonilised valuvaigistid nagu opiaadid ja mittesteroidsed põletikuvastased ravimid sellise valu puhul sageli ei toimi.

Teadustöö „Kanepi väljakirjutamine kahjude kahandamise meetmena“ (Prescribing Cannabis for Harm Reduction) täistekst on saadaval siin (PDFPDF).

* * *

Vaata ka:

Advertisements