kanep

Eesti Päevaleht, 16.12.2011

Hiljuti jõudis meediasse lugu 17-aastasest noorest, kes kanepi mõjul psüühiliselt invaliidistus. Ühtlasi kõneldakse siin-seal, et alkohol ja kanep on võrdselt ohtlikud, kuigi alkohol on legaalne, kanep aga mitte.

Tänapäeval vaadatakse asju geenide ja keskkonna kontekstis. Tähendab, asi pole selles, et keegi on kuskilt geeni pärinud, vaid vaadeldakse ka keskkonnafaktoreid. Ja tänapäeval on kanep pandud kindlalt skisofreeniat tekitavate keskkonnafaktorite hulka, mis mõjutab neid, kellel on geneetiline eelsoodumus. Kui psühhoosi haigestub ehk kolm protsenti ja skisofreeniasse üks protsent inimestest, [siis] kas seda on palju või vähe, on iseküsimus. Kui see haigus algab oletame 18-aastaselt ning noored poisid ja tüdrukud kaotavad töövõime, siis nende elu jääb sisuliselt elamata. Ainult 20 protsenti nendest, kes sel viisil haigestuvad, saavad kusagile tööle tagasi. Kui nii juhtub sajast inimesest ühega, siis tema perekonnale on see väga suur jälg.
Vahel öeldakse, et alkohol on isegi hullem. Kuidas teie sellesse suhtute?
Kõiki neid uuringuid ma muidugi tean. Alkoholikahjustused tulevad enamasti märksa hiljem, 18-aastaselt veel maks läbi ei lähe. Läbijoodud maksaga inimesi on ehk rohkem, aga nad ikkagi püsivad tööl ja jõuavad lapsedki saada. Skisofreeniaga on keerulisem, ta lööb välja noorelt. Need, kes alustavad kanepisuitsetamist väga vara ja suitsetavad palju, nende hulgas on haigestumus suurem.
Mis on tavalisemad vaevused, mis kanepit suitsetavaid inimesi tabavad?
Väiksemad hädad haiglasse ei jõua, aga meie näeme psühhootilisi häireid. Tavaliselt on need vaevused meeleolukõikumised, keskendumisraskused, depressiivsus ja unetus.
Kui levinud on kanepisuitsetamine?
Kui on noor inimene ja ta pole kanepit suitsetanud, on see meie jaoks üllatus. Mõnel gümnaasiumipoisil pole ühtegi sõpra, kes kanepit ei suitsetaks.
Kas jutt, et kanep on tee kangemate narkootikumideni, vastab tõele?
Minu kontingendiga ehk seda probleemi nii palju pole, kuid ma usun, et see võib nii olla küll, eriti vene noorte puhul, et tulevad teised asjad – amfetamiin ja korgijook.

* * *

Vaata ka:

Advertisements