Kanepitembi tõlkelugu

Taani pealinnas Kopenhaagenis võib kanep peagi seaduslikuks muutuda, kuna linna volikogu kiitis ülekaaluka häälteenamusega heaks kava, mille kohaselt uimastit hakatakse müüma riiklikult hallatavates poodides ja kohvikutes.

Kui Taani parlament kava järgmise aasta alguses heaks kiidab, võib Kopenhaagen saada maailma esimeseks linnaks, kus kanepitarvitamine on täielikult legaliseeritud, mitte lihtsalt sallitud, vahendab The Daily Telegraph.

Juba praegu müüakse taime ja selle saaduseid avalikult Kopenhaageni südames isehakanud “vabalinnas” Christianias hoolimata linnajaos tegutsenud Amsterdami stiilis kanepikohvikute sulgemisest 2004. aastal.

Kanepit pole Taanis aga senini ametlikult dekriminaliseeritud ning isegi väikese koguse omamist võidakse karistada rohkem kui 500-eurose trahviga.

“Me mõtleme võib-olla 30 kuni 40 avaliku müügikoha avamisele, kus töötavad inimesed pole huvitatud mitte käibe suurendamisest, vaid klientuuri heaolust,” selgitas Kopenhaageni linnavolikogu esimees sotsiaalküsimustes Mikkel Warming. “Kellelt on noortel parem kanepit osta — kas agressiivselt diilerilt, kes soovib, et nad tarvitaksid rohkem ja raskemaid uimasteid, või riigiteenistujalt?”

Neljapäeva õhtul kiitis volikogu 39 poolthäälega 9 vastu heaks otsuse teha  hr Warmingi juhatatud sotsiaalasjade komiteele ülesandeks koostada üksikasjaline ülevaade kava eeldatavast toimimisest.

Seejärel saadetakse ettepanek Taani parlamenti, kus see peaks kinnitamist leidma järgmise aasta algupoolel.

“Tahame veidi konkreetsemalt täpsustada, mis sorti dekriminaliseerimist me soovime — näiteks küsimusi, kas ostmissüsteem peaks olema avalik või milline peaks olema vanusepiirang,” selgitas hr Warming.

Oma sõnul oli ta vastu selliste kanepikohvikute lubamisele, kus kanepipruukimist sallitaks hoolimata uimasti kasvatamise ja importimise keeldude jätkuvast püsimisest.

Tema hinnangul tähendanuks see kontrolli loovutamist hinnanguliselt 233 miljoni euroni küündivate tulude üle linna kurikuulsatele mootorrattajõukudele.

“Me ei soovi Amsterdami mudelit kopeerida. Soovime kanepi maaletoomise või kasvatamise seaduslikuks teha,” rõhutas ta.

Kanepi omamine ja tootmine on Hollandis seni tehniliselt trahvitavad väärteod. Ka sealsed kuulsad kanepikohvikud, nn coffeeshop’id tegutsevad seadusevastaselt, ehkki seda sallitakse.

Kopenhaageni linnavolikogu varasema, kolm aastat tagasi esitatud ettepaneku hääletas Taani parlament maha.

 * * *

Advertisements