Forte, 16.11.2011

Suurbritannia teadlased avastasid, et targad lapsed on suuremaks sirgudes altimad narkootikume pruukima, kui nende vähem taibukamad eakaaslased. Eriti paistab see seos silma tüdrukute puhul.

Walesi pealinna Cardiffi (Caerdydd) ülikooli teadlased analüüsisid rohkem kui kaheksa tuhande ühel ja samal 1970. aasta aprillikuu nädalal sündinud inimese andmeid, kes on kantud sündimisel Briti kohorti uurimusse (eluaegne terviseseisundi monitooring), kirjutab The Daily Telegraph.

Uuringu käigus määrati kõigi osalejate (vanuses 5 kuni 10 aastat) intellektitase (IQ). 16-30-aastases vanuses küsitleti neid konfidentsiaalselt narkootikumide tarvitamise osas.

Selgus, et 16-aastastest oli marihuaanat proovinud seitse protsenti poistest ja 6,3 protsenti tüdrukutest. 30. eluaastaks olid need näitajad tõusnud vastavalt 35,4 ja 15,9 protsendini, kokaiini osas aga 8,6 ja 3,6 protsendini. Meelemürke tarvitanud meeste ja naiste lapsepõlves mõõdetud IQ oli kõrgem kui mittetarvitajatel.

Eriti märgitakse, et lapsepõlves kõrge intellektitasemega tüdrukutel on tõenäolisus teha tutvust marihuaana, kokaiini ja ecstasyga 30. eluaastaks rohkem kui kaks korda suurem kui nende vähem targematel eakaaslastel. Poiste puhul oli see umbes 50 protsenti.

Uurimisrühma juhendaja James White arvas, et intelligentsemate laste eelduseks narkootikumide proovimisel võib olla nende kõrgendatud huvi uute elamuste ja muljete järele, tõrjutus ja eakaaslaste mõistmatus ning samuti igavus.

* * *

Advertisements