Õhtuleht, 29.08.2011

Kopenhaageni kesklinna rajatud, hipide ja kunstnike skandaalse kommuuni Christiania saatus on aastakümneid olnud lahtine, kuid hiljutise otsuse järgi saavutas rajoon poolautonoomse staatuse ja võib nüüd oma elu vabamalt korraldada.

Valitsuse otsuse järgi võivad kohalikud kinnisvara osta võileivahinnaga ning järelejäänut jääb valitsema riik. See võib vähendada pingeid, mis on vabalinnas aina tõusnud ja millel olid aina tihemini ka verised tagajärjed.

Christiania on rajatud endiste sõjaväebarakkide alale, mille Taani sõjavägi 1971. aastaks hülgas. Juba samal aastal asusid sinna elama hipirevolutsiooni saadikud. Algusest peale on anarhistlike põhimõtetega kommuun olnud tuntud oma liberaalse narkopoliitika poolest: kanepit müüakse turulettidelt otse peatänaval. See pole Taani võimudele aga kunagi meeltmööda olnud.

Paraku on enamik politsei või riigi sekkumisi lõppenud õnnetult. Seni poolvaba avalikku kanepimüüki piirati aastal 2004. Selle tagajärjel võtsid turu üle vägivaldsed jõugud. “Rahulikud hipid, kes kanepimüügiga vaid igapäevaeluks raha teenisid, on raskes kliimas välja tõrjutud,” rääkis BBCle üks kohalik elanik. “Organiseeritud kuritegevus on aga sellise olukorraga harjunud, nad oskavad käituda ja on siin levinud.”

2005. aasta aprillis šokeeris elanikke traagiline tulistamine: kohalik narkogäng tulistas kättemaksuürituse käigus rahva sekka valimatult automaadivalanguid, mille tagajärjel sai üks inimene surma ja kolm haavata. Haripunkti jõudis vägivald tunamullu aprillis, kui tundmatu mees viskas rahva sekka käsigranaadi, mis rebis ühelt kohvikukülastajalt lõua küljest ja vigastas kergemalt veel nelja või viit inimest.

Kommuuni esindaja Vesinger, kes juhtis kõnelusi valitsusega, loodab nüüd näha Christianiast ajapikku kujunemas rahulikumat elukanti. “Nüüd, kus võim on meie käes, võib hakata maailmale näitama, et Christiania on rohkemat kui koht, kust kanepipläru ostma tulla.” Eelkõige annab võimuvahetus aga tema arvates umbes tuhandele Christiania elanikule võimaluse tegelda kohalike tõsiste probleemidega ilma välise maailma pideva sekkumiseta.

Advertisements