meditsiiniline kanep

Kanepi peamise psühhoaktiivse koostisühendi delta-9-THC (Δ9-THC) pikaajaline manustamine seondus väiksema suremusega pärdikutel, kes olid nakatatud ahviliste immuunpuudulikkuse viirusega SIV — inimeste immuunpuudulikkuse viiruse HIV esikloomalistel esineva vormiga. Nii selgus ajakirja AIDS Research and Human Retroviruses tänavuses juuninumbris kajastatud elusorganismidel läbi viidud katsetest.

Louisiana osariikliku ülikooli tervishoiuteaduste keskuse uurijad hindasid võrdluses platseeboga kroonilise lihasesisese THC manustamise mõju SIV-nakatatud loomade immuunsüsteemile ja ainevahetusele pärast nakatamisele järgnenud esialgset kuue kuu pikkust uuringuperioodi, vahendab NORML.

Uurijad teatasid: „Vastupidiselt eeldustele Δ9-THC ilmselgelt ei aidanud kaasa haiguse arengule ning andis tegelikult tulemuseks hoopis klassikaliste SIV-nakkuse märgendite üldise nõrgenemise.“ Autorid märkisid ka, et THC manustamine seostus SIV-nakatunuil väiksema suremuse ning normaalse kehakaalu püsimisega.

Uurijad järeldasid kokkuvõttes: „Need tulemused annavad mõista, et Δ9-THC krooniline manustamine ei võimenda viiruse põhjustatud koormuseid organismile ega suurenda suremust ning võib koguni SIV-tõve kulgu pärssida.“

Kliinilistes uuringutes on varem täheldatud asjaolu, et kanepi lühiajaline sissehingamine ei suurenda HIV-patsientide viiruskoormust ning võib organismi loomulikku vastupanuvõimet isegi toetada.

* * *

Vaata ka: