sõda uimastitega

ERR, 09.05.2011

Mehhikos osales tuhandeid inimesi mitmepäevasel rahumeelsel protestimarsil, kus avaldati meelt narkokartellide ja muu kuritegevuse vastu, mis on nõudnud süütute inimeste elusid.

Mehhiklaste kuritegevuse vastane protestimarss algas eelmisel neljapäeval turistide seas populaarsest linnakesest Cuernavacast, mis asub Mehhiko pealinnast ligi 70 kilomeetri kaugusel. Just selles linnas tapeti märtsikuus ühes autos kuus noormeest, kelle seas oli ka Mehhiko tuntud kirjaniku Javier Sicilia 24-aastane poeg. Paljude poolt armastatud poeedi üleskutsel rahvamarss teoks saigi, vahendasid ERRi teleuudised.

“Me oleme siin, et öelda nii endale kui teistele, et me ei muuda valu oma hinges ja kehas vihaks või vägivallaks. Me muudame selle hoopis vahendiks, mis aitab meil säilitada armastust, rahu, õiglust, väärikust ning demokraatiat, mida me oleme kaotamas. Me tahame öelda, et kuigi me usume, et meie riik teeb läbi uuestisünni ja tõuseb uuesti varemeist üles näitamaks surmatoojaile, et me püsime jalgeil ega peatu oma riigi poegade ja tütarde elude kaitsel. Me usume, et on võimalik päästa ja ümber kujundada meie inimeste, naabruskondade ja linnade sotsiaalset materjali,” rääkis protestimarsi eestvedaja Javier Sicilia.

Viimastel aastatel eriti veriselt üle Mehhiko rullunud vägivallalaine tõi üle kogu riigi tänavaile meelt avaldama kümneid tuhandeid inimesi. Ainuüksi pealinnas osales protestimarsil hinnanguliselt umbes 20 000 inimest, kes nõudsid verevalamise lõpetamist.

Tänavune aprill oli kohaliku meedia arvutuste kohaselt üks ohvriterohkemaid kuid viimaste aastate jooksul – eelmisel kuul hukkus 1402 inimest, ent kokku on alates 2006. aasta detsembrist, mil Mehhiko president Felipe Calderon narkokartellide vastu sõja kuulutas, rivaalitsevate jõukude omavahelises arveteklaarimises ning narkoärikate tabamiseks korraldatud operatsioonide käigus riigis hukkunud üle 38 000 inimese.

Advertisements