meditsiiniline kanep

Kanepi aktiivsed toimeained avaldavad mõju südamele ja veresoonkonnale ning annavad lootust tõhusamalt kontrollida mõningaid südame-veresoonkonna haiguseid, nende hulgas südame arütmiat (ebakorrapärast pulssi) ja isheemiat, selgub ajakirja Cardiovascular Therapeutics veebruarinumbris ilmunud teaduslikust ülevaateartiklist.

Iisraeli Heebrea Hadassah’ ülikooli arstiteaduste keskuse uurijad hindasid koostöös USA-s Bostonis tegutseva Massachusettsi keskhaigla kolleegidega kannabinoidide kohta kogutud eelkliinilisi andmeid ning nende ühendite rolli mitmete südame-veresoonkonna patoloogiate juures, vahendab NORML.

Uuringu kohaselt “…on endokannabinoidisüsteemil südame-veresoonkonna süsteemide töös füsioloogiline roll. Vastav süsteem on seotud südames aset leidvate põletikuliste protsesside moduleerimise ja hemodünaamilise homöostaasi säilitamise ning südamerütmi kontrollimisega. Seega pole üllatav, et kannabinoidid pakuvad sekkumisvõimalusi südame-veresoonkonna haiguste kulu muutmiseks. See kehtib näiteks isheemiliste reperfusioonvigastuste puhul. Tõendid näitavad, et kannabinoidsüsteemi aktiveerimine võib ära hoida isheemilisi vigastusi ja arütmiat. Sama kehtib rütmikontrolli mehhanismide juures. Mõned uurimused osutavad kannabinoidide võimalikele arütmiat pärssivatele omadustele. Samuti kehtib seos südamepuudulikkuse puhul.”

Autorid sedastavad töö kokkuvõttes: “Tõendid kannabinoidide potentsiaalse rolli kohta südame-veresoonkonna patoloogiate juures koos mitmetest inimestel sooritatud sekkumisuuringutest kogutud ohutusandmetega näitavad, et järgmiseks on vaja tõendada antud ühendite liigiülest tõhusust ning sillutada teed inimkatsetele.”

* * *

Vaata lisaks: