Oktoobris tööd alustanud Hollandi valitsus plaanib muuta kanepikohvikud kinnisteks klubideks, vahendab ABC News.

Hollandi vastne konservatiivne valitsus tahab riigis tegutsevad kanepikohvikud muuta ainult registreeritud liikmeskonnale avatud klubideks, mis põhimõtteliselt tähendaks uimastimüügi keeldu välismaalastele, kirjutas Associated Pressi reporter Toby Sterling 18. novembril.

Kui see mõte kunagi teoks peaks saama — juriidiliselt oleks see komplitseeritud ning poliitilises plaanis lõhestav —, kujuneks see viimatiseks Hollandis seni kehtinud liberaalsetest meetmetest, mis on kas tühistatud või mida on piiratud nüüd, kus Holland oma kuulsa sallivuse piire ümber vaeb.

Ehkki kanep on Hollandis põhimõtteliselt illegaalne, on seda juba aastakümneid spetsiaalsetes kohvikutes avalikult müüdud, kusjuures politsei on hoidunud karistamast väikeste koguste omamise eest.

Justiitsminister Ivo Opstelten ütles, et tulevikus lubatakse Hollandi linnades kanepit osta vaid Hollandi alalistel elanikel. „Mitte turistidel. Meile see ei meeldi,“ ütles ta möödunud kolmapäeval riigitelevisioonis kajastatud sõnavõtu raames.

Ministri pressiesindaja Wim van der Weegen sedastas neljapäeval, et Opstelten soovis edastada poliitilist märguannet. Tema sõnul on vastava kava üksikasjad alles väljatöötamisel ning tõenäoliselt esitatakse need parlamendile millalgi järgmise aasta alguses.

„Valitsuskabinet tahab ulatusliku kriminaalse äri ja turismi tööriistadeks kujunenud kanepikohvikud panna taas tegelema sellega, milleks nad kunagi mõeldud olid: ümbruskonna rahva teenindamisega,“ rääkis van der Weegen.

Kanepisuitsetajate tõmbekeskuse kuvandi pälvinud Amsterdami linn, mida keelupoliitika jõustamise korral ähvardaks võimsa turismimagneti kaotus, ettepaneku suhtes vaimustust ei üles ei näita.

„Me tutvume sellega, kaalume selle otstarbekust ja esitame varsti oma ametliku hinnangu,“ lubas linnavalitsuse pressiesindaja Bas Brujin.

Mullu avaldas toonane linnapea Job Cohen kartust, et kanepikasutajatelt pääsmekaartide nõudmine tooks kaasa tänavamüügi kasvu ja illegaalsete müügipunktide tekke.

Kanepikohvikute omanikud naeruvääristasid kava, nimetades seda poliitiliseks poosetamiseks, mida praktikas on võimatu ellu viia. „Midagi sellist ei juhtu,“ arvas kanepi jaemüüjate ühenduse BCD pressiesindaja ning Amsterdami kanepikohviku „4:20“ omanik Michael Veling. „Ma ei muretse, kuna mul on alles miski, mida nimetatakse terveks mõistuseks.“

Velingi ennustuse kohaselt kujuneb valitsuse püüd kanepit eelnevalt legaliseerimata kanepikohvikuid regulatsioonile allutada keeruliseks.

Euroopa seadused keelavad ühe Euroopa Liidu riigi kodanikke teiste riikide kodanikest erinevalt kohelda ning kanepikohvikute omanikel tekib ilma juurdepääsuta linnavalitsuste andmebaasidele raskusi tuvastamisega, kes on kohalik elanik ja kes mitte.

Oktoobris tööd alustanud uus Hollandi valitsus koosneb kahest konservatiivsest parteist, millel on populistliku poliitiku Geert Wildersi paremäärmusliku ja islamivastase nn Vabaduspartei PVV toetus.

Kuritegevuse, immigratsiooni ja turvalisuse küsimused on Hollandi poliitikas viimase kümnendi vältel tooni andnud, tuues kaasa selliseid meetmeid nagu pagulasstaatuse taotlejate vangistamine, psühhedeelsete seente keelustamine, kodakondsuskoolituse sisseseadmine sisserändajatele ning isikut tõendavate dokumentide kaasaskandmise muutmine kohustuslikuks.

Amsterdam on mõnede konservatiivsemate nõuete jõustamisest hoidunud. Näiteks eiras linn 2008. aastal kehtima hakanud keeldu pidada kanepikohvikuid koolide läheduses, mis oleks kaasa toonud peaaegu kõigi sealsete kanepibaaride e coffeeshop’ide sulgemise.

Mõnede piirangutega on Amsterdam siiski soostunud. 2006. aastal sulges linn kolmandiku sealsetest seaduslikest bordellidest, osutades, et need meelitavad ligi kurjategijaid.

Amsterdami uus linnapea Eberhard van der Laan on mõjukaim Hollandi munitsipaaljuhtidest, kes sel kuul üritasid jõustada üleriigilist seadust, mis keelab elaniketa hoonetes loata elamise e nn skvottimise.

Hollandi kanepipoliitika on USA ja Euroopa suhetes juba aastaid komistuskiviks olnud, sarnane tendents on hoomatav ka siseriiklikus plaanis. Hollandi lõunapiiri lähedal asuvad linnad kurdavad, et illegaalne kanepiäri mahitab sealkandis kuritegevust, kuna Saksa, Belgia ja Prantsusmaa diilerid käivad piirilinnades nagu Maastricht varusid täiendamas.

ÜRO statistika kohaselt on kanepi tarvitamise näitajad Hollandi kodanike seas muude arenenud riikidega võrreldes keskmised — suuremad kui Rootsis või Jaapanis, ent madalamad Suurbritannia, Prantsusmaa ja USA vastavatest määradest.

Advertisements