meditsiiniline kanep

Ehkki rangelt võttes pole siinne tõlkeartikkel ei teaduslik ega informatiivne, annab see põgus, ent südamlik pilguheit kanepikasutuse ja -kasutajate kuvandi muutumisele Kanepitembi toimetuse hinnangul hästi edasi loodetava eelseisva, meditsiinilise kanepi juriidilist positsiooni patsientide huvides muutva paradigmanihke olemust.

Ameerika Ühendriikides on keskea saabumist märkivate teetähiste hulka lisandumas uus komme: vananevatele lapsevanematele kanepi hankimine.

Illinoisis elav 46-aastane kirjanik Bryan hakkas vanemaid kanepiga varustama umbes viie aasta eest, pärast seda, kui oli neile enda kanepikasutust tunnistanud. Bryani sõnul olid ta vanemad mehe kasvueas keelatud uimastite kasutamise küsimuses üliranged, kirjutab John Leland New York Timesis.

„Me oleksime ta koduaresti pannud,” kinnitas tema 72-aastane ema.

Ent ajapikku ning tänu meditsiinilise kanepi maine jätkuvale paranemisele muutusid ta vanemad uudishimulikuks. Bryani isal oli süda haige, ta ema kannatas peapöörituse ja iivelduse all ning mõlemad kartsid Alzheimeri tõbe ja vähki. Tutvunud mõnede uurimustega, otsustasid nad, et kanep väärib proovimist.

Bryan, kes sarnaselt teistele käesoleva artikli tarbeks intervjueeritud isikutele keeldus juriidilistel põhjustel oma täisnime avaldamast, hakkas oma vanematele valmistama kanepisisaldusega šokolaadiküpsiseid ja piparkooke. Illinois’ osariik ei luba ravimkanepi kasutamist, ehkki 14 USA osariiki ja Columbia ringkond seda sallivad. Bryani ema osutas, et nende vanuses pole neil põhjust karta üleminekut kangemate uimastite tarvitamisele, mis Bryani kasvueas oli olnud üks nende peamistest muredest.

„Me valutame küll ebaseaduslikkuse pärast südant, aga ma ei oleks nõus loobuma kanepiküpsiste söömisest ja varasemaid kannatusi uuesti läbi elama,” ütles ta ning lisas, et tema peapööritused ja iiveldus on taandunud. „Muidugi, kui ma peaksin vahele jääma, siis olen sunnitud nende söömise lõpetama.”

Tolle perekonna lugu on seni veel harukordne. USA föderaalse uimastite kuritarvituse ja vaimse tervise teenistuse (SAMHSA) 2009. aastal läbi viidud uuringu andmetel möönis vähem kui üks protsent 65-aastastest ja vanematest inimestest kanepi tarvitamist viimase aasta vältel. Ent arstide eelduse kohasel hakkavad nende vanaldased patsiendid sedamööda, kuidas teismeeas kanepi omaks võtnud põlvkond keskikka jõuab, üha rohkem kanepit tarvitama.

„Arvan, et meditsiinilise kanepi kasutamise osakaal vanurite seas kujuneb tulevikus palju suuremaks,” ütles Duke’i Ülikooli geriaatrilise psühholoogia professor Dan G. Blazer, kes on uurinud kanepikasutust ja kuritarvitust eakate hulgas.

50–65-aastaste inimeste seas tunnistasid kanepitarvitamist ligi neli protsenti vastanutest, see on umbes kuus korda rohkem kui 65-aastaste ja vanemate hulgas. Saadud tulemus annab mõista, et tolle demograafilise rühma esindajad jäid nooruses omandatud uimastikasutusharjumustele hilisemas elus truuks tõenäolisemalt. Mõlemas vanuserühmas oli kanepi kuritarvitamise määr väga madal — umbes üks juhtum 800-st.

Kanepi aktiivsed mõjuained kannabinoidid on osutunud paljulubavateks valuvaigistiteks, eriti närvikahjustustest tuleneva valu puhul, ütles valuspetsialist ja elukutseliste meedikute ühenduse Ameerika valuliit (American Pain Society) president dr Seddon R. Savage.

USA-s on küll lubatud kahe kannabinoidisisaldusega retseptravimi kasutamine, ent ainult iivelduse või isutuse leevendamiseks. Ja ehkki teaduslikud uurimused annavad mõista, et kannabinoididest võib olla abi võitluses vähiga ja hulgiskleroosi või Parkinsoni tõvega kaasnevate spasmide pärssimisel, on nende tulemused mitmetimõistetavad.

Dr Savage avaldas arvamust, et arstid peaksid eakate patsientide kanepikasutuses probleemi nägema. „See ähvardab inimesi kukkumiste, tajuhäirete, mäluhäirete ja motoorse võimekuse kaotusega,” ütles ta. „Lisaks juriidilistele komplikatsioonidele tähendab see üsna mõjusa ravimi tarvitamist arsti ettekirjutuseta. Peaaegu kõigil juhtudel on olemas täpselt sama tõhusaid alternatiive kanepile.”

Dr Savage lisas, et valuspetsialistide suhtumine kanepikasutusse on siiski väga suurel määral varieeruv ning et paljud arstid soosivad seda.

Kanep võib vanureile kujutada eriohte osaliselt just illegaalsete uimastite kasutamist ümbritseva salastatuse tõttu, osutas Chicago ülikooli meditsiinikeskuse geriaatria ning palliatiivse meditsiini osakonna juhataja dr William Dale. Doktor lisas, et tema isiklikult ei tauniks seadust, mis võimaldaks Illinois’ osariigis pruukida meditsiinilist kanepit.

Uimasti kiirendab kasutaja pulssi ning alandab vererõhku, mistõttu peaksid arstid vaagima selle mõjusid muude ravimite, mida patsient kasutada võib, mõjude kõrval, ütles ta. Paraku ei tunnista patsiendid tema sõnul tihtilugu keelatud ravimi kasutamist.

„Tasakaal usalduse võitmise eesmärgil patsientide toetamise ja neile parima võimaliku nõu andmise vahel on habras,” ütles dr Dale. „Arstiteaduskonnas mulle seda ei õpetatud.”

Kanep, mis oli kunagi paljudes perekondades puhkenud lahkhelide peapõhjuseks, on neid nüüd hoopis lähendanud. Vanemlike hoiatuste ja karistamise asemel on esile kerkinud sellised küsimused nagu kuidas läita vesipiipu, ning makis huilgavat Grateful Deadi asendavad šokolaadiküpsiste retseptid.

Lapsevanemaid jääb aga alati painama teadmine, et nad seavad oma järeltulijaid vahistamisohtu.

„Mul oli väga ebameeldiv oma poega asjasse segada,” tunnistas 21-aastase Alexi isa. 54-aastane mees hakkas kanepit pruukima lülivaheketta degeneratsioonitõvest tuleneva valu leevendamiseks. Peagi sai ta teada, et ta paari miili kaugusel Minnesota osariigis elaval pojal Alexil on võimalik hankida kvaliteetsemat kanepit kui tal endal.

Nooremas eas oli Alexi isa kanepit suitsetanud. Vastupidiselt isale oli Alex lapsepõlves aktiivne nii koolis kui kirikus uimastivase võitlusega tegelevates rühmades. Kolledžis hakkas noormees ebaregulaarselt kanepit tarvitama ja selle raviomadusi uurima.

„Ma arvan, et mulle kanepi tarvitamist tunnistades eeldas ta, et see on minu jaoks suurem šokk,” ütles Alex. „Aga see avas mu silmad tema kannatustele.”

Enne kanepi proovimist võttis Alexi isa OxyContini — narkootilist ravimit, mis tema sõnul tekitas tunde, nagu ta oleks zombi. Samuti sõi ta antidepressante, leevendamaks meeleoluhäireid, mida ta ise seostas OxyContini kasutamisega. Mees kinnitas, et kanepipruukimine on aidanud tal valuvaigistite tarvitamist piirata.

Alexiga on isa kanepit koos suitsetanud kaks korda; mõlemad kinnitasid, et tegemist pole regulaarse kombega. Siiski tunnistasid mehed, et uimasti on nendevahelist suhet tugevdanud.

„Me veedame isa-poja-sideme tugevdamiseks võetud aja šokolaadiküpsiseid valmistades,” ütles Alex.

89-aastane New Yorgi kunstnik Florence suitsetab kanepit peamiselt spinaalstenoosi e lülisambakanali kitsenemise sümptomite leevendamiseks. Enda sõnul piisab talle ühest-kahest mahvist enne uinumist. Oma piibud ostab ta veebipoest ja kanepit hangib 65-aastase tütre Loreni vahendusel.

„Üks inimene toob seda mulle,” rääkis kanepit lõõgastumiseks pruukiv Loren. „Ma ei käi mingil tänavanurgal passimas.” Florence ütles, et on kõigile oma arstidele kanepitarvitamisest rääkinud ning et ükski pole seda maha laitnud ega hoiatanud võimalike koosmõjude eest tema retseptravimitega, kaasa arvatud valuvaigistitega.

„Arvan, et olen oma arstile selles vallas häid ideid andnud,” ütles vanaproua. „Ta küsis mult hiljuti ühe teise patsiendi jaoks kanepit.”

* * *

Vaata ka: