kanep

Juhtiva arstiteadusliku ajakirja hinnangul on uimakanepi õige koht kaupluste alkoholi- ja tubakaosakonnas.

Ajakirja BMJ (endine British Medical Journal) hiljutine juhtkiri andis mõista, et kuna kanepi keelustamine pole kaasa toonud soovitud tagajärgi, siis peaks selle müük olema litsentseeritud sarnaselt alkoholile, vahendab The Daily Telegraph.

Kanepi keelustamine on muutnud illegaalse turu kontrollimise kuritegelikele rühmitustele üha tulusamaks tegevuseks ja võitlus turu üle on kasvatanud uimastitega seonduvat vägivaldset kuritegevust, seisab arstiajakirjas.

Uimastitevastane võitlus, mille eelarvet aastatel 1981–2002 paisutati USA-s 18 korda, pole kanepiturgu mingil moel kärpinud. Tegelikult on kanepiga seotud vahistamiste arv kasvanud 1990. aasta 350 000-lt juhtumilt enam kui 800 000-le juhtumile aastas 2006, kusjuures konfiskeeritud uimasti hulk viiekordistus, küündides 1,1 miljoni kilogrammini.

Melbourne’i ülikooli professori Robin Roomi kirjutatud toimetajaveerg sedastab: “Mõnel pool kehtivad alkoholimüügile riiklikult kontrollitavad meetmed nagu litsentseerimisrežiimid, inspektorid ja müügikohtade valitsusepoolne haldamine ning seda võiks laiendada ka kanepile.”

Prof Room pakkus, et näiteks Kanadas ja mõnedes põhjamaades kehtiv riiklike alkoholi-monopolikaupluste süsteem võiks olla aluseks toimivatele ja hästi kontrollitud kanepimüügikohtadelegi.

Prof Room ennustab, et praegune kanepikeeld võib kujuneda sarnaseks nn kuivale seadusele ehk alkoholi müügikeelule, mille aastatel 1914–1920 võttis omaks 11 riiki.

Esmalt asendati see piiravate regulatiivsete režiimidega, mis ohjeldasid alkoholi tarvitamist ja pärssisid alkoholiga seonduvaid probleeme, kuni need piirangud viimaste aastakümnete uusliberaalsete vabaturu-ideoloogiate surve all murenesid.

Juhtkiri kuulutab kokkuvõttes: “Uurijate ja poliitanalüütikute ees seisab nüüd ülesanne töötada välja tõhusa regulatiivrežiimi üksikasjad, samamoodi nagu tehti USA alkoholikeeluseaduse murdumise veerel.”

Kanepi juriidilise positsiooni korrigeerimise vastased britid kritiseerisid juhtkirja kurjalt. Pensionärist bioloogiaõpetaja Mary Brett ütles: “Kogu tõde kanepi kahjulikest mõjudest, eriti meie laste väljaarenemata ajudele, pole kunagi korralikult avalikustatud. Kui valitsus peaks kanepi seadustatama, siis saadab see lastele sõnumi, et kanep ei saa eriti kahjulik olla.

Ma ju tean — tegelesin 30 aastat teismelistele poistele bioloogia õpetamisega. Vältimatult kasvab kanepitarvitamise määr — kui seaduseid leevendatakse, läheb alati nii. Milleks paisutada niigi suurt häda ja viletsust, mida toovad endaga kaasa meie kaks legaalset uimastit, alkohol ja tubakas?”

Tänavu juunis avaldas Briti meditsiiniliidu hallatava ajakirja BMJ toimetaja Fiona Godlee toetust uimastipoliitika ümberkujundamise fondi Transform uurimisosakonna juhataja Steve Rollesi artiklile, mis kutsus üles tegema lõppu sõjale uimastitega ja asendama seda legaalse regulatsioonisüsteemiga. (Artikli eestikeelset versiooni saab lugeda meie blogist.)

Dr Godlee ütles: “Rolles kutsub meid üles kujutlema alternatiivi lootusetult nurjunud uimastisõjale. Ta ütleb — ja ma nõustun temaga —, et me peame uimastikasutust reguleerima, mitte kriminaliseerima.”

* * *

Vaata ka: