Pärast kanepi mõjuainete sissehingamist ilmnevad kogenud kanepisuitsetajatel kognitiivses soorituses vaid kaduvväikesed muudatused, selgub sel nädalal ajakirjas Pharmacology, Biochemistry and Behaviour avaldatud kliinilise uurimuse tulemusest.

New Yorgi osariigi Columbia Ülikoolis ja San Francisco Aju-uuringute Instituudis tegutsevad uurijad hindasid kanepi akuutseid mõjusid tunnetuslikele protsessidele 24 vabatahtliku katsealuse peal, kes olid tunnistanud uimasti pruukimist vähemalt 24 korral nädalas, vahendab NORML.org.

Uurijate hinnangul ei mõjutanud kanep märkimisväärselt katsealuste üldist sooritustäpsust episoodilise mälu ja töömälu ülesannetes.

Autorid järeldasid:

Käesolevad tulemused näitavad, et suitsetatud kujul mõjus kanep ligikaudu igapäevase tarvitamisrežiimiga pruukijate episoodilisele ja ruumilisele töömälule minimaalsel määral. Üldine reaktsioonitäpsus sõnade tuvastamise ja töömälu ülesannetes jäi kanepist mõjutamata, ehkki kanepisuitsetamine pikendas aega, mis katsealustel ülesannete täitmiseks kulus.

Taoline mõjuskeem on kooskõlas varem avaldatud tulemustega, milles on uuritud kanepi akuutseid mõjusid kognitiivsele sooritusele regulaarsete kasutajate juures. Meie tulemus vastandub varasematele tulemustele, mis on näidanud juhutarvitajate reaktsioonitäpsuse kahanemist samade ülesannete juures pärast kanepi suitsetamist.

Tähelepanek, et kanepisuitsetamine ei mõjuta sagedaste kasutajate reaktsioonitäpsust samal määral kui juhukasutajate oma, annab mõista, et igapäevasele lähenev kanepisuitsetamine võib olla mõnede kanepiga seonduvate käitumuslike mõjude suhtes tinginud kõrgendatud taluvuse.

Advertisements