meditsiiniline kanep

Neile, kes ei ole USA meediamaastiku üksikasjadega tuttavad: Fox News on tugeva konservatiivse kallakuga uudistekanal. Kui juba nemad suudavad kanepiteemat käsitleda ilma hüsteerilise propaganda ja paanilise valetamiseta, võib see tähendada, et meditsiiniline kanep on USA-s kujunemas poliitikaväliseks teemaks, millest saab viisakas seltskonnas kõnelda kiretult ja objektiivselt, nii nagu asjad on.

Järgneb tõlge USA kanepiseaduste normaliseerimise pooldajate ühenduse NORML asedirektori Paul Armentano kommentaarist koos olulisemate lõikudega Fox Newsi terviseblogis ilmunud Chris Kilhami artiklist.

* * *

Halb enesetunne? Teil võib olla kanepivaegus

Paul Armentano, NORML

Ma olen juba aastaid väitnud, et kanep ei ole sõna otseses mõttes meelemürk.

Nagu kirjutasin raamatus Marijuana Is Safer: So Why Are We Driving People to Drink? (“Kanep on ohutum. Miks me siis inimesi jooma sunnime?”, Chelsea Green 2009), on sõna “meelemürk” (ingl intoxicant) tuletatud ladinakeelsest nimisõnast toxicum (mürk). Kindlasti on see sobiv termin alkoholi kohta, kuna etanool (alkohoolsete jookide psühhoaktiivne komponent) on mõõdukates kuni suurtes doosides toksiline (loe: mürgine) tervetele rakkudele ja elunditele.

Alkohol pole muidugi ainus sagedasti manustatav intoksikant. Võtame käsimüügiravimi, valuvaigisti nimega atsetaminofeen (Tylenol). Mercki meditsiinilise veebiraamatukogu andmetel on atsetaminofeenimürgistused tavalised ning võivad mõne tunniga kaasa tuua gastroenteriidi (mao- ja soolepõletiku) ja üks kuni kolm päeva pärast manustamist hepatotoksilised nähud (maksakahjustused). USA Toidu- ja ravimiamet nõudis vähem kui aasta eest selle ravimi kasutamisele karmimate standardite ja hoiatuste rakendamist, kuna viimaste uurimuste kohaselt ilmneb jätkuvalt tahtmatut ja tahtlikku üledoseerimist, mis põhjustab tõsiseid maksamürgistusi.

Vastandina paistavad kanepi aktiivse ravitoimega komponendid — kannabinoidid — olevat tervetele rakkudele ja elunditele märkimisväärselt mittetoksilised. Peale selle matkivad nad aineid, mida meie organism omal käel toodab — nn endokannabinoide —, millel on oluline roll hea tervise ja homöostaasi (ainevahetuse tasakaalu) säilitamisel.

Tegelikult on teadlased viimastel aastatel avastanud, et endokannabinoidide loome (ja nende suhestumine kõikjal inimkehas paiknevate kannabinoidiretseptoritega) on võtmetähtsusega tegur lisaks muudele bioloogilistele funktsioonidele näiteks korraliku söögiisu tagamise, ärevuse pärssimise, vererõhu normaliseerimise, luumassi loome, loote arengu ja motoorse koordinatsiooni juures.

Kui oluline see süsteem siis meie tervise säilitamisel tegelikult on? Annan ühe vihje: uuringutes, kus kasutati geneetiliselt vigaseks aretatud endokannabinoidide süsteemiga hiiri, oli kõige tavalisem tulemus enneaegne surm.

Taoliste avastuste valguses on mõned teadlased püstitanud hüpoteesi, mille kohaselt võib endokannabinoidide vaegus olla algpõhjuseks mõnedele haigusseisunditele, mida meditsiiniline kanep leevendab. Nende hulka kuuluvad näiteks migreen, fibromüalgia, soole ärritussündroom ja muud funktsionaalsed häired.

Nüüd on Fox Newsi terviserubriigi veerukirjanik Chris Kilham minu väga meeldivaks üllatuseks selle olulise teooria teemal sõna võtnud.

Kas teil võib olla kanepivaegus?
Allikas: Fox News
Ehkki mõte kanepivaegusest võib kõlada naeruväärsena, osutab kasvav hulk teaduslikke uurimusi just taolisele võimalusele.
/…/
Endokannabinoididel on oma roll muu hulgas söögiisu, naudingutunnetuse, heaolu ja mälu reguleerimisel. Huvitaval kombel mõjutab kanepki täpselt samu funktsioone. Kanepiga on edukalt ravitud migreeni, fibromüalgiat, sooleärritust ja glaukoomi. Ning nüüd järgneb miljoniküsimus: kas kanep lihtsalt leevendab neid tõbesid, või toimib tegelikult meditsiinilise aseainena puhkudel, mil endokannabinoidide süsteem osutub puudulikuks?
/…/
Idee kliinilisest kannabinoidivaegusest rajab teed kanepitarvitusele kui tõhusale meditsiinilisele vahendile mitmesuguste valude leevendamiseks, halva söögiisu vastu, haiguse edasise süvenemise ärahoidmiseks glaukoomi puhul ning väga mitmesuguste meeleoluhäirete all kannatavate patsientide enesetunde tõstmiseks. Sedamööda, kuidas osariikide ja omavalitsuste seadused moonduvad ja muutuvad suurema sallivuse suunas, võib kanep peagi leida oma õige koha iga kodu ravimikapis.

Võib-olla. Või vähemalt lõpetab ühiskond kanepi väärlahterdamise toksiliseks uimastiks, kui selle korrektsem roll paistab olevat sama, mis toidulisanditel.

* * *

Vaata ka:

Advertisements